Predavanje povodom Europskog mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva

Godišnje u svijetu od raka debelog crijeva oboli preko 1.200.000 ljudi, dok skoro više od polovice tog broja umire. U razvijenim zemljama svijeta to je najčešće sijelo među probavnim zloćudnim novotvorinama. Starenjem populacije raste rizik za razvoj ovog oblika raka. Svaka osoba starija od 50 godina nosi 5% rizika da će do 74. godine razviti rak debelog crijeva, odnosno 2,5% rizika da će umrijeti od raka debelog crijeva. Metodom testiranja stolice na oku nevidljivu krv rak se može otkriti u lokaliziranom obliku čime se postiže i bolje liječenje i prognoza. 

Prije više od trinaest godina Europska unija (EU) preporučila je uvođenje organiziranog probira ranog otkrivanja raka debelog crijeva za muškarce i žene u dobi 50 i više godina u zemlje članice. Pa ipak svake godine oko 471.000 stanovnika Europe oboli, dok njih 200.000 umre od ovog oblika raka. 

Na inicijativu asocijacije EuropaColon na sastanku Europskog parlamenta 2008. godine mjesec ožujak je proglašen Europskim mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva i od tada se obilježava svake godine u zemljama članicama Europske unije. 

Tako je 14. ožujka 2016. u Zavodu za javno zdravstvo u Dubrovniku održano tematsko predavanje za zdravstvne djelatnike pod naslovom "Rak debelog crijeva - rano otkrivanje, bolja prognoza". Predavanje je održala županijska koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva liječnica Marija Mašanović. Na predavanju su prikazani epidemiološki pokazatelji u svijetu i kod nas te mogućnosti učinkovitih metoda dijagnostike dostupnih kroz Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva za opću populaciju oba spola s prosječnim rizikom oboljevanja. Na modelu crijeva sudionici predavanja mogli su vidjeti koje se sve promjene mogu razviti na sluznici debelog crijeva (hemoridi, fisure, divertikuli, polipi, upalne promjene u sklopu Chronove bolesti i ulceroznog kolitisa te karcinomi). Na žalost i dalje se promjene koje upućuju na razvoj ovog oblika raka najčešće otkrivaju u uznapredovalom stadiju kada su terapijske mogućnosti, preživljenje i kvaliteta života umanjeni. Za kraj je istaknuto da poziv u sklopu Nacionalnog programa ne treba zanemariti jer uznapredovali stadiji raka ne ide u prilog povoljnim ishodima. 

 

Europa Colon

CDC

Rano otkrivanje raka debelog crijeva letak

Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva

 

 

mr. Marija Mašanović, dr. med., spec. javnog zdravstva