Intenzivna pojava cvjetanja mora uslijed dugotrajnih visokih temperatura mora

Zavod za javno zdravstvo obavio je sedam ciklusa ispitivanja mora na 127 plaža. Ukupno je analizirano 905 uzoraka mora, od čega je 881 uzorak (97,3%) ocijenjen izvrsnom ocjenom. Svi podaci dostupni su na mrežnoj stranici IZOR-a.

Tijekom kolovoza, prilikom uzorkovanja, zabilježene su vrlo visoke temperature mora koje su dosezale i 30°C. One pogoduju intenzivnom razvoju algi i planktona, zbog čega dolazi do pojave pjene i sluzi s mjehurićima na površini mora. Zbog ove vizualno neugodne pojave učestali su pozivi kupača i prijave sumnje na fekalno onečišćenje.

Nakon jedne takve prijave 22. kolovoza 2026. godine na području Orašca, uzorkovano je more radi mikrobiološke analize indikatora fekalnog onečišćenja (Escherichia coli i intestinalni enterokok), kao i uzorak iz površinskog sloja mora u kojem je bila uočljiva sluzava nakupina. Taj uzorak pjene predan je stručnjacima s Instituta za more i priobalje u Dubrovniku.

Mikrobiološkom analizom utvrđeno je da u uzorku nema fekalnog onečišćenja. Mikroskopskom analizom Instituta potvrđeno je da se radi o vrlo intenzivnom cvjetanju mora, odnosno o velikom broju algi dijatomeja (Climacosphenia moniligera) u površinskom sloju. Prema dostupnim literaturnim podacima, za ovu vrstu nije zabilježena produkcija toksina niti je klasificirana kao toksična.