STOP raku vrata maternice

Rak vrata maternice (carcinoma cervicis uteri) jedan je od najpreventabilnijih vrsta raka odnosno otkriven u lokaliziranom stadiju s velikim uspjehom može biti liječen. U Hrvatskoj godišnje oboli više od 300 žena od invazivnog raka vrata maternice te oko 600 žena od lokaliziranog raka (ca in situ). Zadnjih godina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji godišnje oboli oko desetak žena od invazivnog raka vrata maternice te 40-50 žena od lokaliziranog (in situ) raka.

 

Rizični čimbenici za razvoj raka vrata maternice su:

rani spolni odnosi (pogotovo prije 18. g.), česta promjena partnera (pogotovo ako su i partneri rano stupili u spolne odnose i imali više spolnih partnera), spolni odnosi bez zaštite, promiskuitet, loša genitalna higijena, infekcija humanim papiloma virusom i herpes simpleks virusom tipa 2, veći broj poroda, pušenje (rizik se povećava s brojem dnevno popušenih cigareta i brojem godina pušenja).

Sve žene imaju rizik za razvoj ovog raka, a najčešće se javlja kod žena u dobi od 30 g. i više. Osim prisustva rizičnih čimbenika, veću vjerojatnost obolijevanja imaju žene s oslabljenim imunološkim sustavom i žene s transplantiranim organima koje uzimaju imunosupresivna sredstva.

 

Humani papiloma virus (HPV)  je glavni uzročnik raka vrata maternice.

Humani papiloma virus (HPV) uglavnom se prenosi tijekom spolnog odnosa, a rjeđe neposrednim dodirom s osobe na osobu. Svaka druga spolno aktivna osoba bit će zaražena HPV-om tijekom života. Većina njih toga neće biti svjesna jer neće imati simptome ili druge zdravstvene tegobe. Svaka žena koja ima HPV ne znači da će i oboljeti od raka vrata maternice. HPV infekcija je najčešća u adolescenata.  

 

Rani stadij bolesti nema upozoravajućih simptoma.

Od infekcije s humanim papiloma virusom do razvoja premalignih promjena (CIN-ova) i raka može proći sedam do deset godina, a promjene koje se događaju ne stvaraju vidljive simptome pa zaražene osobe nisu svjesne postojeće infekcije. Dokazano je da se u tom razdoblju putem organiziranih programa probira odnosno redovitih pregleda mogu otkriti stanične promjene u ranom stadiju koje se lako odstranjuju i tako smanjuje pojavnost raka vrata maternice za 80%.

U 90% slučajeva HPV infekcija prolazi spontano unutar dvije godine djelovanjem imunološkog sustava. Dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima HPV-a predstavlja predstadij za razvoj preinvazivnih lezija vrata maternice poznatih kao CIN (cervikalna intraepitelna neoplazija) niskog stupnja (CIN 1) i visokog stupnja (CIN 2 ili 3). 90% slučajeva raka vrata maternice razvija se preko predstadija CIN 3 (teška displazija) ili karcinoma in situ.

 

Rak vrata maternice može se otkriti u ranom stadiju i uspješno liječiti.

Najučinkovitiji način prevencije ovog raka je edukacija mladeži o odgovornom spolnom ponašanju, cijepljenje protiv HPV-a i redoviti ginekološki pregledi s PAPA-obriskom (PAPA-testom) ili tekućom citologijom. Redoviti pregledi su važni jer šest od deset slučajeva raka vrata maternice događa se kod žena koje nikad nisu obavile PAPA-test ili ga nisu obavile u zadnjih pet godina.

 

PAPA-test je test probira za rano otkrivanje raka vrata maternice.

PAPA-test je jednostavna, brza i neinvazivna pretraga koja otkriva stanične promjene u vratu maternice te prvenstveno služi za rano otkrivanje raka vrata maternice. Ovim testom uzima se obrisak rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice s ciljem otkrivanja staničnih promjena u ranom stadiju koje se mogu lako odstraniti prije razvoja malignih procesa.

Svaka žena treba obaviti PAPA-test tri godine nakon početka spolno aktivnog života. Nakon toga PAPA-testovi obavljaju se ovisno o posljednjem rezultatu PAPA-testa i HPV-testa. Pozitivan nalaz PAPA-testa mora se potvrditi ili negirati drugim dijagnostičkim pretragama. PAPA-test se preporuča i ženama koje nisu spolno aktivne. Redovitim PAPA-testiranjem smanjuje se rizik umiranja od raka vrata maternice za 90%.

 

Redoviti pregledi su ključni za otkrivanje bilo kakvih abnormalnosti.

Otkrivanje prekanceroznih promjena vrata maternice ili vrlo ranog stadija raka ima vrlo uspješno liječenje. Dobro organizirani programi probira odnosno redoviti pregledi dokazano su učinkoviti u ranom otkrivanju ovog raka i smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka vrata maternice. Iako se svi slučajevi bolesti ne mogu spriječiti, ne zaboravite, preventivnim redovitim pregledima unapređuje se reproduktivno zdravlje žene i spašavaju brojni životi.

 

 

IZABERITE ZDRAVLJE!

mr. Ankica Džono Boban, dr. med., spec. javnog zdravstva