Obilježen Svjetski dan Alzheimerove bolesti
Dubrovačka udruga skrbnika, bolesnika i prijatelja Alzheimerove bolesti i ostalih demencija (DUSAB) pod pokroviteljstvom Dubrovačko-neretvanske županije i uz potporu Zavoda za javno zdravstvo Dubrovnik obilježila je Svjetski dan Alzheimerove bolesti u nedjelju, 21. rujna 2014. na Stradunu.
Članovi udruge predstavili su rad udruge, ciljeve i usluge savjetovališta i DUSAB kluba. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji ima više od 2000 bolesnika (prema statistikama Alzheimer Europe). Broj oboljelih raste iz godine u godinu, a bolest se počinje pojavljivati oko 50. godine života i ranije. S druge strane, društvo nije dovoljno upoznato i senzibilizirano na ovu bolest.
Cilj ove akcije je jačanje svijesti javnosti o problemu Alzheimerove bolesti koja poprima razmjere globalne pandemije te destigmatizacija demencije koju u najvećem broju slučajeva javnost još uvijek smatra dijelom prirodnog procesa starenja dajući joj biljeg 'staračke podjetinjenosti'.
Akciju na Stradunu podržali su predstavnici grada Dubrovnika, Županije, djelatnici OB Dubrovnik neurolog prim dr. sc. Denis Čerimagić, dr. med., klinički psiholog mr. spec. Jospi Lopižić te djelatnica Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
Simptomi koji upućuju na bolest su gubitak pamćenja, naročito za nedavne događaje, zapuštanje vanjskog izgleda, poteškoće u učenju i zadržavanju novih informacija, poteškoće u vremenskoj i prostornoj orijentaciji, u izvršavanju složenijih zadataka, poremećaj sposobnosti prosuđivanja, poremećaj govora i ponašanja (depresija, iznenadni nastupi bijesa, agresija, besciljno lutanje....).
Pojava jednog ili više simptoma je postupna, te u pravilu pokazuje napredovanje tijekom nekoliko mjeseci.
Ranije prepoznavanje i liječenje Alzheimerove bolesti usporava njen tijek, te poboljšava kvalitetu života oboljele osobe, njegove obitelji, njegovatelja i skrbnika.
Više o Alzheimerovoj bolesti
mr Marija Mašanović, dr. med., spec. javnog zdravstva